OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

 

 Štandard FCI č.208 zo dňa 20.4.1998    

Celkový vzhľad: Statný, bohato osrstený pes s namysleným chovaním a tvárovou partiou v podobe chryzantémy.

Chovanie a povaha: Inteligentný, živý a pozorný. Priateľský a nezávislý.

Hlava: Široká a guľatá, dostatočne široká medzi očami. Bohatá srsť prepadáva cez oči. Bohatá brada a fúzy vytvárajú zreteľne chryzantémový efekt. Nos čierny, vrchná časť nosa je v rovnakej výške alebo niekedy nižšia než spodný okraj očného viečka. Široko otvorené nozdry. Nosná partia dostatočne široká, kvadratická, krátka, bez záhybov, plochá a osrstená. Dĺžka od špičky nosa ku koreňu približne 2,5 cm. Pigmentácia pokiaľ je možné neporušená. Pysky uzavreté.

Chrup: Čeľusť široká, tesný predkus alebo kliešťový skus.

Oči: Veľké, tmavé, guľaté, umiestnené dostatočne široko, nevystupujúce, s prívetivým výrazom. Bielko nesmie byť viditeľné.

Uši: Veľké, zvesené, s dlhými závesmi, nasadené tesne pod vrcholom lebky. Sú tak husto osrstené, že splývajú so srsťou na krku.

 

Krk: Dobre proporcionálny, krásne klenutý, dostatočne dlhý, aby umožnil pyšné držanie hlavy.

Telo: Dĺžka medzi kohútikom a nasadením chvosta je väčšia než kohútiková výška. Chrbát je rovný, bedrá krátke a silné, hrudník široký a hlboký.

Chvost: S bohatou srsťou, nesený veselo cez chrbát. Vysoko nasadený. Najvyšší bod oblúku chvosta je približne v rovnakej výške s najvyšším bodom hlavy, čo tvorí harmonickú siluetu.

Hrudné končatiny: Krátke, dobre osvalené, s pevnými kosťami, čo možné najrovnejšie, v zhode so širokým a hlbokým hrudníkom. Lopatky pevné, dobre dozadu položené.

Panvové končatiny: Krátke, svalnaté, so silnými kosťami. Pri pohľadu zozadu rovné a rovnobežné. S bohatým osrstením vypadajú mohutné. Stehná dobre zaguľatené a osvalené.

Labky: Guľaté, pevné s dobrými vankúšikmi. Tým, že sú bohato osrstené, vypadajú veľké.

Pohyb: Domýšľavý, kľudný, plynulý, hrudné končatiny s dobrým záberom vpred, energický pohyb panvových končatín, pri ňom sú vidieť celé vankúšiky labiek.

Osrstenie: Dlhé, husté, nie brčkavé, s dobrou podsadou. Mierne zvlnenie je dovolené. Doporučuje sa vyväzovať srsť n hlave.

Sfarbenie: Všetky farby sú povolené. U viacfarebných zvierat je veľmi žiaduca biela lysinka na čele a biela špička chvosta.

Veľkosť a hmotnosť: Kohútiková výška maximálne 26,7 cm. Hmotnosť 4,5kg až 8,1kg. Ideálne 4,5kg až 7,3kg.

 

 

 

 

Niečo o SHIH-TZU

Shih-tzu = miniatúrny pes v prepychovej róbe

Shih-tzu bol osobný majetok Dalai Lámu a tieto posvätné psy sa nachádzali v chrámoch v Lhase a zohrávali rolu v rôznych náboženských rituáloch. V roku 1650 poslali troch psíkov čínskemu cisárovi ako dar a dnešný shih-tzu pochádza práve z týchto troch psov. Pôvod shih-tzu sa dá vystopovať na čínsky cisársky dvor, kde shih-tzu (tibetský leví pes) prvý krát uzrel svetlo sveta. Číňania mu dali meno kvôli jeho farbe, lebo im zlatistá farba pripomínala symbolického Leva Tibetu. Predkom shih-tzu je najpravdepodobnejšie lhasa apso (Tibetský pes) krížený s pekinézom.

Bohatstvo srsti je zaiste jednou z najpríťažlivejších vlastností shih-tzu a je hlavnou charakteristikou tohoto plemena. Srsť je dlhá a hustá s hrubou podsadou, čo vyžaduje najmenej jedno česanie denne.

Choroby kože sú medzi ľuďmi v industrializovaných oblastiach na vzostupe.Postihnuté nimi sú tiež psy žijúce v rovnakom prostredí. Citlivosť kože u shih-tzu sa niekedy prejavuje prílišnými reakciami imunitného systému na prítomnosť alergénov v okolí, ako sú prach, roztoče a peľ.

Shih-tzu je brachycefalické  plemeno: krátka hlava je širšia ako dlhšia s výrazným stopom a krátkou nosovou partiou.

 

Shih-tzu v našej Chovateľskej stanici kŕmime výlučne len špičkovým krmivom značky Royal Canin. Krmivo tejto značky je prispôsobené tvarom a veľkosťou pre shih-tzu, umožňuje správne chrúmať a tým poskytuje mechanické čistenie zubov, čo je zárukou dobrej ústno-zubnej hygieny. Krmivo Junior (do 10 mesiacov) pomáha pokryť požiadavky obdobia krátkeho a intenzívneho rastu vďaka vysokému obsahu tukov a optimálnemu prísunu bielkovín. Prispieva k správnemu mineralizovaniu kostry vďaka akurátnemu množstvu vápnika a fosforu. Krmivo Adult (od 10 mesiacov) pomáha podporovať úlohu kože ako "bariéry" a ukľudňuje podráždenia kože  vďaka " skin comlex" a EPA a DHA. Kombináciou  brutnákového oleja, biotínu, vitamínu A a zinku odhaľuje prirodzenú krásu srsti. Pomáha redukovať tvorbu  zubného kameňa vďaka látkam viažucim vápnik a štruktúre na mieru šitej ganuly. Prispieva k redukcii objemu a zápachu  stolice. Uľahčuje uchopenie granule do čeľuste a podporuje v chrúmaní krmiva.

aktualizované: 15.05.2016 16:43:33